top of page

Znečištění a cirkulární ekonomika - prevence mikroplastů v kosmetice NAFIGATE

Mikroplasty se staly důležitým tématem ve světě kosmetiky a péče o pleť. Tyto drobné plastové částice se často skrývají v produktech, které denně používáme. Mikroplasty jsou už přítomny v našem prostředí, byly nalezeny na vrcholcích Alp i v krvi nenarozeného dítěte.

Jejich vliv na životní prostředí a naše zdraví přesto není plně známý. Je tedy zásadní jejich produkci a uvolňování do životního prostředí dále eliminovat.Prostor pro inovace v oblasti udržitelnost v kosmetickém průmyslu je obrovský. Oblast znečištění se v oblastech reportingu dle ESRS/CSRD týká části E2.

 

Česká společnost NAFIGATE Cosmetics a.s. je jedním z českých průkopníků, který na své cestě k udržitelnosti neustále pracuje. Svůj úspěch staví firma na průlomové technologii HYDAL, která splňuje principy cirkulární ekonomiky.

Jak tato technologie funguje?


Z odpadního fritovacího oleje zajištuje, prostřednictvím bakterií, výrobu přirozeně rozložitelného bioplastu. Jedná se tedy o znovuvyužití dané suroviny a aplikaci principů cirkulární ekonomiky (ESRS E5).


Z biopolymeru polyhydroxyalkanoátu (PHA), vyprodukovaného bakteriemi, se vyrábí biodegradabilní biomateriál P3HB. Vytvořené P3HB je plně rozložitelné v půdě i vodě, a je tedy vhodná alternativa konvenčním plastům a mikroplastům používaným v kosmetickém průmyslu.

Společnost NAFIGATE Cosmetics a.s. zprostředkovává využití tohoto alternativního biodegradabilního materiálu svým zákazníkům. P3HB nahrazuje mikroplasty často používaných v peelingových produktech, zároveň souběžně chrání uživatele před slunečním zářením, což vede k častému použití materiálu v produktech opalovacích přípravků.


Více o projektu Hydal: nafigatecosmetics.cz


Comments


bottom of page